sobota, stycznia 24, 2015

Kulturalny Luty


Kultura, Sztuka, Teatr, Premiery

Luty coraz bliżej. Kilak wskazówek, gdzie otrzymać stosowna dawkę kultury. 
Co ciekawego czeka warszawiaków w lutym?
Tadam, tadam: premiera „Mamma Mia”! Premiera odbędzie się 21 lutego. Umieszczam to, jako pierwsze, gdyż biorąc pod uwagę ogromną rzeszę fanów tego miejsca w naszym kraju, zdecydowanie będzie to wydarzenie miesiąca!

Od pewnego czasu scena główna teatru była poddawana drobnemu remoncikowi, więc pewnie będzie świeżutka, pachnąca i fikuśna. Podejrzewa, że połowa społeczeństwa zna i toleruje przeboje Abby. A wykonanie będzie zdecydowanie lesze niż w filmie. Nawet ja, taka miłośniczka przebojów Abby, z ledwością go obejrzałam. Ale te próbki „Mamma Mia”, które można było zobaczyć chociażby, na „Ale Musicale” nastraja pozytywnie. Tutaj możecie także zobaczyć fragment z YouTube KLIK.
14 lutego niektórzy romantycy mogą zabrać lubą do Teatru Wielkiego Opery Narodowej na premierę baletu „pupa”. Balet na podstawie „Ferdydurke” wiec zapowiada się ciekawie i strasznie (osobiście nigdy nie rozumiałam Gombrowicza).
Całkiem nowy spektakl planuje pokazać również Teatr Pijana Sypialnia. Znacie? Moim zdaniem to ciekawy i nietuzinkowy projekt. Spektakl nosi tytuł „Łojdyrydy", a premiera już 15 lutego.
20 lutego również w operze Narodowej premiera „Marii Stuart”. Włoska opera o brytyjskiej królowej. Powstały jakieś seriale historyczne na ten temat („Dynastia Tudorów”), więc jest to na czasie. Warto zobaczyć jak patrzył na to artysta blisko 200 lat temu. A zresztą zobaczcie opery są takie stare, format zawsze podobny, język rzadko polski, a pomimo tego popularność ogromna. Coś musi w tym być. 
Na afiszach Teatru Kwadrat w lutym pojawi się „Okno na parlament”. Ten teatr jest gwarantem dobrej zabawy, więc nic innego tylko rezerwujcie bilety;)
Teatr Ateneum 7 lutego zaprasza na premierę spektaklu „rzeźnia”. „Rzeźnia” to adaptacja sztuki Mrozka. Mrozka chyba wszyscy znamy i chyba wiadomo, ze jego teksty są dobre (taka jest opinia społeczna a ja jestem bardzo konformistyczna i się z nią zgadzam).
I ostatni smaczek. Bardzo popularne wydarzenie: Kopernik o seksie, czyli "Wieczór dla dorosłych" w Centrum Nauki Kopernik. Na samo hasło seks udział w wydarzeniu zadeklarowało 11 tysięcy osób, zaznaczam, żadne warsztaty praktyczne nieprzewidziane. A jednak zainteresowanie gigantyczne. Ludzie chcą odkupować bilety, centrum oferuje dodatkowa pule biletów, a w jakiejś kafejce na hasło „seks w Koperniku” dostaniecie 10% rabatu. Popularność tego wydarzenia jest dla mnie zaskakując, ale czasami się tak zdarza, wydarzenia, które są spoko (ale nie jakieś niesamowite) mają gigantyczny odzew. Ja nie lubię robić tego, co wszyscy, więc tam się nie spotkamy.

Przedstawiłam kilka propozycji. Jeśli macie jakieś inne ciekawe wydarzenia to dajcie znać w komentarzach! ;)