czwartek, lutego 26, 2015

Kulturalny marzec

Kultura, teatr, warszawa

Premiery, premiery. Jakie premiery czekają nas w marcu w warszawskich teatrach? Albo, jakie promocje oferują nam teatry? Oto kilka newsów.

PRAPREMIERA DRESZCZOWCA

Zabawne perypetie grupy aktorów przygotowujących się do wystawienia spektaklu. Zabawne dla widza. Owi aktorzy raczej nie są zbyt szczęśliwi, gdyż wszystko idzie źle. Lekka komedia w Och Teatrze już od 5 marca.

WZRUSZ MOJE SERCE

Nowy spektakl Teatru Dramatycznego. Premiera 6 marca. Historia mężczyzny zakochanego w kobiecie. Mężczyzna niezbyt ogarnięty, kobieta ogarnięta za bardzo i nie do końca we właściwym kierunku. Kolejny odcień relacji mężczyzna–kobieta. Zapowiada się ciekawa historia.

KRAKOWIACY I GÓRALE

Jeśli wasze pierwsze skojarzenie to: Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale? To jest ono jak najbardziej słuszne. Mówi się, ze utwór z librettem Wojciecha Bogusławskiego i muzyką Jana Stefaniego to pierwsza polska opera (premiera 01.03.1794). Teatr Wielki Opera Narodowa przygotowuje nową adaptację. Premiera już 13 marca!

Dodatkowo, jeśli jesteście fanami opery, ewentualnie macie ochotę na jakiś popularny spektakl, taki bardzo słynny i taki, który wypada zobaczyć to na początku marca Teatr Wielki Opera Narodowa zaprasza na Rigoletto. Myślę, że warto się wybrać, gdyż Rigoletto to nie tylko La donna è mobile, ale także jeden z moich ulubionych operowych motywów. Duet Rigoletta i jego córki Gildy Oh! Mio padre

EFEKT

Wyobraź sobie, że zgłaszasz się, jako obiekt do badań klinicznych. Leku antydepresyjnego. Bohaterowie spektaklu tak zrobili. Co z tego wyniknie możecie zobaczyć od 6 marca w Teatrze Studio. 

IWONA, KSIĘŻNICZKA Z BURBONA

Spektakl dla osób powyżej 14 roku życia. Połączony z działaniami edukacyjnymi. Opowiada o spotkaniu biedy i bogactwa. Zatem czternastki marsz do teatru. Spektakl od 13 marca w Teatrze Powszechnym. 

MĘCZENNICY

Nastolatka zaczytująca się w Biblii. Analiza fanatyzmu. Mam nadzieję, że sztuka pokaże, że nie zawsze czytanie Biblii jest zaczątkiem fanatyzmu. Przecież i tak wszystko zależy od człowieka. Ale warto zobaczyć ten spektakl. Premiera 14 marca w Teatrze Rozmaitości.

UTALENTOWANY PAN RIPLEY

Była książka, był film z gwiazdorską obsadą i nagrodami BAFTA, będzie spektakl. Pan Ripley postanawia się podszyć pod bogatego kumpla. Pozbywa się go bez problemu. Jaki będzie ciąg dalszy tej historii? Ile człowiek jest zdolny zrobić dla bogatego, luksusowego życia?
Premiera 15 marca w Teatrze Studio. 

O DWÓCH TAKICH, CO UKRADLI KSIĘŻYC

Nieodmiennie kojarzy mi się to z braćmi Kaczyńskimi. Ale jeśli macie dzieci, to będzie dla nich idealna rozrywka. Komedia muzyczna na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego. Nie wiem jak wy, ale ja bardzo cenie jego twórczość, szczególnie „Szatana z siódmej klasy”, dostałam kiedyś na dzień dziecka wydanie w takiej ślicznej śliwkowej okładce i to była kropka nad i dla mojego uczucia.
Premiera 27 marca w Rampie.

OPOWIADANIE BRAZYLIJSKIE

Inscenizacja opowiadania Iwaszkiewicza. Historia rodziny polskich imigrantów w gorącej Brazylii. Koniec lat 40 ubiegłego wieku.
Premiera 27 marca w Teatrze Narodowym.

PROMOCJE

Teatr Dramatyczny oferuje również bilety w promocyjnych cenach w ramach akcji: „Teatr Przyjazny Studentom” oraz „Teatr Przyjazny Seniorom”. Bilety są tanie (20 zł), ale jest ich tylko ograniczona pula. Kto pierwszy, ten lepszy. Studenci w ramach akcji mogą zaoszczędzić na wejściówkach na spektakle: Merlin. Inna historia, Cudotwórca, Mizantrop oraz Kupiec wenecki. Seniorom polecam: Wszyscy moi synowie, Agua de lagrimas, Szalbierz, oraz Romantycy

Studenci mogą również skorzystać ze zniżek w Teatrze Powszechnym. Studencka Środa, oznacza bilety po 25 zł. Podobnie w Teatrze Polskim. 14 marca odbędzie się tam premiera studencka Wesela. Bilety z aktualną legitymacją kosztują 25 zł.  

Mam nadzieję, że przedstawione spektakle was zaciekawią i na coś się wybierzecie.