sobota, lipca 11, 2015

Kulturalny lipiec

Kultura, premeiry, Warszawa, promocje, Festiwale, Kino letnie

Pomimo wakacji stołeczne teatry nie zwalniają tempa. Baaa, managerzy słusznie zauważają, że w wakacje duża część populacji ma trochę więcej wolnego czasu, nawet, jeśli, to trochę więcej, to jedynie dwu tygodniowy urlop. Nie oczekujemy może zbyt wielu premier (jakieś będą!), ale na afiszach jest kilka sztuk, które warto zobaczyć. Ponadto lato, ciepło i słońce to idealny czas na festiwal. Zatem mamy obecnie festiwal festiwali. Co w kulturze piszczy w lipcu? Przekonajmy się!

Letni Przegląd Teatru Dramatycznego

Teatr Dramatyczny planuje pokazać większość spektakli z repertuaru. Dodatkowo zaczynają z grubej rury, bo premierą sztuki Dziwny przypadek psa nocną porą. Przeniesienie na deski teatru popularnej i nieszablonowej powieści Marka Haddona może się okazać strzałem w dziesiątkę. Motyw przewodni to śledztwo w sprawie zabójstwa. Zabójstwa psa. Śledztwo prowadzi nastolatek. Nastolatek z zespołem Aspergera. Nie oczekujcie komedii kochani. Premiera 10 lipca.

Przegląd trwa od 9 do 31 lipca. Można będzie również zobaczyć wspominane w poprzednich wpisach spektakle, m.in. Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie.


Spektakle plenerowe Teatru Polonia i Och-Teatru

Po raz kolejny warszawiacy maja okazję zobaczyć spektakle teatralne na ulicy i to całkiem za darmo. Od 13 do 31 lipca spektakle odbywają się na Placu Konstytucji, potem przenoszą się przed Och- Teatr. W ramach pokazów plenerowych będzie można zobaczyć m.in. sztuki: Lament na Placu Konstytucji, Starość jest piękna, Związek Otwarty, Czerwony Kapturek czy Jaś i Małgosia.


Fale dźwiękowe – przyjdź, śpiewaj nad Wisłą

Teatr Pijana Sypialnia zaprasza na Plażową do wspólnego śpiewania. Najbliższe spotkanie 22 lipca. Natomiast 23 lipca wystawiają Łojdyrydy w Prochowni Żoliborz w ramach akcji Teatr na Leżakach. Gwarantowana świetna zabawa.


Przez cały lipiec w Teatrze Studio są wystawiane gościnnie sztuki Teatru Kwadrat. Można zobaczyć Szalone nożyczki, Okno na parlament czy Berek, czyli upiór w moherze.

Spokojnie możecie też polować na bilety w Teatrze Capitol i Teatrze 6. Piętro. Pracujące wakacje.

Teatr Kamienica również ma kilka propozycji, ale oferta jest tutaj raczej uboga. Podobnie w Tatrze Roma, gdzie ostatni spektakl można zobaczyć 12 lipca.

Nie liczcie w wakacje na jakiekolwiek propozycje ze strony Teatru Wielkiego, Teatru Rampa, Narodowego, Teatru Polskiego czy Współczesnego. Tam trwa regeneracja albo intensywne przygotowania do kolejnego świetnego sezonu.


Wspomniałam, ze w lipcu odbywają się też różne letnie festiwale. Oto kilka propozycji, dla których może nawet warto pokusić się o wyjazd ze stolicy:

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival

Festiwal odbywa się od 8 do 12 lipca w Lublinie. Wystąpią artyści z krajów Partnerstwa Wschodniego, m.in. z Gruzji, Ukrainy, Mołdawii, Armenii czy Azerbejdżanu. Największe gwiazdy tegorocznej edycji to Einstürzende Neubauten oraz Tony Allen.

Jarocin Festival

Festiwal w Jarocinie potrwa od 17 do 19 lipca. Na scenie pojawią się m.in.: Acid Drinkers, Natalia Przybysz, Black RadioThe Kooks, Nowe Sytuacje, My Riot i Agyness B. Marry.


Sunrise Festival

Jeśli lubicie muzykę klubową to śmiało ruszajcie do Kołobrzegu w dniach 24-26 lipca. Na deskach amfiteatru pojawią się m.in.: Tom Swoon, Blinders, Tujamo, Julian Jordan, MDE, Nervo czy Steve Aoki.


Audioriver

Na plaże w Płocku zawitają gwiazdy muzyki elektronicznej. Termin: 24-26 lipca. Wystąpią m.in.: Underworld, DEAS, Róisín Murphy, Anja Schneider, Ben Klock, Joy Orbison a także An On Bast live.


Przystanek Woodstock

Festiwal zaczyna się 30 lipca i jak co roku odbywa się w Kostrzynie nad Odrą. Polecam szczególnie osobom lubiącym trochę cięższe brzmienia, aczkolwiek i tutaj mamy pewną różnorodność i odchodzenie od dawnego standardu w bardziej mainstreamowym kierunku. W tym roku wystąpią: Modestep, Within Temptation, Shaggy, Ania Rusowicz, Coma, Decapitated, Eluveitie, Domowe Melodie, Grubson, Mrozu, Mela Koteluk, Lipali a także Scarecrow i Canailles. Może właśnie na ten festiwal warto się wybrać?


Carnaval Sztukmistrzów

Oprócz wydarzeń festiwali muzycznych i przedstawień teatralnych w lipcu odbywa się też ciekawe i niecodzienne wydarzenie. Karnawał Sztukmistrzów w Lublinie. Rokrocznie obiecuję sobie, że się wybiorę, dotychczas mi się jednak nie udało. W dniach 23-26 lipca miasto zamieni się w kolorową arenę pełną buskerów. Oczekujcie mnóstwa niesamowitych widowisk na ulicach miasta. Nie zabraknie kuglarzy, akrobatów, muzyków. Wydarzenia skupią się w okolicach lubelskiego Starego Miasta. Jeśli zatem dotychczas nie mieliście okazji odwiedzić Lublina to nadarza się świetna okazja!



Jak widać pomimo wakacji kultura nie śpi i mamy mnóstwo ciekawych propozycji spożytkowania dodatkowego wolnego czasu. Wybieracie się na któreś z tych wydarzeń? Dajcie znać w komentarzach! A jeśli chcecie być na bieżąco z wydarzeniami na blogu zapraszam na FANPAGE!