czwartek, lipca 30, 2015

Kulturalny sierpień

Kultura, Kino, Teatr, Promocje, festiwale

Jak co miesiąc, spieszę do Was z kilkoma kulturalnymi propozycjami w Warszawie. Zresztą, w zeszłym miesiącu zahaczaliśmy też o inne miasta, zrobimy tak i teraz.

Spektakle plenerowe Teatru Polonia i Och-Teatru

W zeszłym miesiącu wspominałam o spektaklach plenerowych Teatru Polonia i Och-Teatru. W lipcu odbywały się one na Placu Konstytucji, teraz przenoszą się przed siedzibę Och-Teatru, na Grójecką. Spektakle będą się odbywały codziennie o 17. Będzie można zobaczyć m.in.: Lament na Placu Konstytucji, Starość jest piękna, Związek Otwarty, Czerwony Kapturek czy Jaś i Małgosia.

Co z tymi teatrami w sierpniu? 

Podobnie jak w lipcu, w sierpniu w Tatrze Studio można zobaczyć spektakle Teatru Kwadrat. Można się wybrać na: Berek, czyli upiór w moherze, Ślub doskonały, Ciotka Karola 3.0, Przez park na bosaka czy Okno na parlament.

Spokojnie możecie rezerwować bilety w Teatrze Capitol, tam mają pracujące wakacje, podobnie w Teatrze 6. Pietro. W Teatrze Kamienica spektakle wracają 27 sierpnia.
Na więcej teatralnych propozycji nie ma, co liczyć.

A może do Wilanowa?

Miejscem, które warto odwiedzić w wakacje, szczególnie, jeśli przypadkiem, komuś przytrafiły się jakieś dzieci, jest pałac w Wilanowie. W każdy weekend odbywają się tam ciekawe warsztaty, które spodobają się najmniejszym. W tym tygodniu (1-2 sierpnia), zapraszają na Królewskie zabawy w królewskich ogrodach pałacu w Wilanowie. Organizatorzy zapewniają, że dzieci będą mogły wziąć udział w zabawach sprzed lat. Chyba sama bym się skusiła! Na terenie zespołu pałacowo-ogrodowego odbędą się też pokazy przyrodnicze, m.in. na temat ziół (zioła fajna sprawa).

Kino Letnie 

Jeśli przypadkiem mieszkacie na Pradze i to przypadkiem w okolicy Parku Praskiego, możecie wybrać się na Kino Letnie. W każdą niedzielę, o 20.30. W tym miesiącu do zobaczenia: Powtórnie narodzony, Zakochana bez pamięci, Wieczni chłopcy, Klauni oraz Czerwony i niebieski.

W ramach dziesiątej odsłony Filmowej Stolicy Lata można zobaczyć mnóstwo filmów w różnych lokalizacjach, m.in.: na Polach Mokotowskich, przy Metrze Słodowiec, na Żoliborzu, Kępie Potockiej czy Parku Brodnowskim. Filmy są prezentowane codziennie. Wśród propozycji filmowych: Sylwester w Nowym Jorku, Buntownik z Wyboru, Nietykalni, Chce się żyć czy Podziemny Krąg.

W ramach spektakli plenerowych w Centrum Nauki Kopernik będzie można zobaczyć filmy: Przede wszystkim życie, Pozdrowienia z raju, Mardi Gras: Made in China oraz Xenia.

Kino Perła odbywa się w Pomoście 511 oraz w patio, na Kredytowej 9. W tym miesiącu można obejrzeć m.in.: Dzień Świra, Kick Ass, Pulp Fiction, Brunet wieczorową porą, Iluzja, Uprowadzona, Poranek Kojota.

Mam talent w wersji live

19 sierpnia w Klubie Harenda odbędzie się XIV odsłona Music Open Mic. Wokaliści / instrumentaliści mogą wyjść na scenę i wykorzystać swoje 5 min. Może uda im się porwać publiczność. Świetna sprawa.

Cofnijmy się do 1944…

Sierpień w Warszawie to także kolejna rocznica Powstania Warszawskiego. Trudno uwierzyć, że minęło od niego już 71 lat. Jest to, zatem dobry moment na wizytę w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie odbędą się specjalne eventy (warsztaty edukacyjne, spektakle teatralne). W sobotę, 1 sierpnia, na Placu Piłsudskiego odbędzie się wspólne śpiewanie powstańczych piosenek. Kilka ciekawych wydarzeń odbędzie się też w Parku Powstańców Warszawy, m.in. wystawa upamiętniająca ofiary Powstania.

Festiwale w sierpniu

Lipiec to okres najlepszej pogody. Dlatego jest też najlepszym momentem na organizacje licznych festiwali. Wygodniej spać w namiocie, gdy termometr wskazuje ponad 20 stopni. W sierpniu jest już trochę gorzej, dlatego polecam tylko dwa wydarzenia.

Off Festival

Odbędzie się w Katowicach, w dniach 6-9 sierpnia. Już sama nazwa sugeruje, co możemy tam zobaczyć. W zasadzie możemy zobaczyć wszystko, najlepiej to, co jest poza głównym nurtem, jeszcze niepopularne i trochę nieszablonowe. Na scenie pojawią się m.in.: Acid Arab, Ann Liv Young, Buffalo Daughter, Colleen Green, Enchanted Hunters, Olivia Anna Livki, Patti Smith(!) czy Sonia Pisze Piosenki.

Live Festival

Na to wydarzenie musicie się wybrać aż do pięknego Krakowa. Rokrocznie przyjeżdżają tam najgorętsze nazwiska światowej muzyki. W tym roku spodziewajcie się m.in.: Viet Cong, Foals, Kendrick’a Lamar oraz zespołu Rudimental. Festiwal odbywa się od 20 do 22 sierpnia.

Jak widać lato to okres, kiedy z kulturą można sobie trochę poigrać. Nie wymaga tak wiele, pozwala założyć luźną, a nie strojną sukienkę, posiedzieć na kocu i wypić piwko, a jednak daje nam tak samo dużo fajnych momentów, jak na „Rigoletto” w loży VIP.