środa, lipca 08, 2015

Z wizytą w Paryżu

Paryż, panorama, wyjazd do Paryża
Panorama miasta

Jakiś czas temu miałam okazje odwiedzić Paryż. Była to krótka wizyta, a samo zwiedzanie ograniczyło się do jednego dnia. Dzisiaj chciałabym podzielić się z wami relacja z tego wyjazdu, a także wskazać kilka ciekawych miejsc, które odwiedziłam.

Moja wcześniejsza wizyta w Paryżu, była typową szkolną wycieczką. Mieliśmy wszystko z góry zaplanowane i ustalone, co do godziny. Tym razem mogłam doświadczyć pełnej swobody, to, co zwiedzimy, jak będziemy podróżować i w jakiej kolejności zależało tylko od nas. Taka dowolność to świetna sprawa. Wycieczki z przewodnikiem też mają swoje zalety, nie trzeba się martwić o kupno biletów, ani nawet zastanawiać co zwiedzić. Sprawdzi się to szczególnie dla osób, które mniej cenią swobodę, ale obawiają się samotnych podróży po obcym mieście. 

Pierwszym punktem podróży była Wieża Eiffla. Zbudowana w 1889 roku z okazji wystawy światowej. Planowano, że metalowa konstrukcja zostanie rozebrana zaraz po wystawie, aby takie szkaradztwo nie zaburzało paryskiej panoramy. Koniec końców wieża została, a dzisiaj jest jedną z największych atrakcji Paryża. 


paryż, wieża Eiffla, wyjazd
Wieża Eiffla

Łuk Triumfalny. Jego budowę zlecił Napoleon Bonaparte. Zakończyła się dopiero 30 lat później. Upamiętnia poległych w rewolucji francuskiej i wojnach napoleońskich. Uważni obserwatorzy potrafią odnaleźć tam polskie wzmianki. Za Łukiem ciągną się słynne Pola Elizejskie. Jeszcze kilka lat temu Les Champs Élysées słynęło z licznych sklepów luksusowych marek. Obecnie ulokowało się tam mnóstwo sieciówek, nie tylko ubraniowych (Zara, H&M, Adidas, Nike), ale także restauracyjnych (McDonald czy Burger King). Na Polach wciąż króluje otwarty w 2005 roku butik Louis Vuitton oraz marki biżuteryjne, czyli Tiffany&Co. i Cartier. Inne luksusowe marki przeniosły się w mniej afiszowe miejsca pozwalając klientom na spokojne zakupy bez tłumu gapiów w wystawie. Na Polach Elizejskich można też zobaczyć salony wystawiennicze kilku popularnych marek samochodowych.

Idąc Polami Elizejskimi mijamy Grand Palais, hale wystawienniczą zbudowaną na wystawę światową w 1900 roku. Obecnie można tam oglądać wystawę z projektami Jean Paul Gaultier, bardzo chciałam na nią pójść, niestety tym razem się nie udało. 

Podróżując dalej Polami Elizejskimi można dojść do Ogrodów Tuileries a stamtąd prosto do Luwru. W ogrodach było mało trawy, dużo kurzu i kilka ciekawych posągów. Luwr prezentował się jak zwykle pięknie, pomimo trwającego remontu. Warto wspomnieć, dla tych, którzy nie wiedzą, że Luwr to największe muzeum świata. Już przy samym wejściu wita nas dostojna Nike z Samotraki. Wewnątrz można zobaczyć eksponaty z różnych epok i dziedzin sztuki. Luwr posiada ogromne zbiory starożytnej sztuki egipskiej, greckiej czy rzymskiej. Tak, więc zwiedzający mogą się na stawić na zobaczenie pięknych sarkofagów albo uroczych rzeźb z mitologii greckiej. Zachwycają również zasoby malarstwa. I nie mówię tutaj o popularnej Mona Lisie, obraz jest mały, kłębią się wokół niego tłumy, więc dokładne przyjrzenie i zrobienie zdjęcia jest nie lada wyzwaniem. Ale mamy tutaj też inne wartościowe dzieła, w tym bogata kolekcja Nicolasa Pussina („Et in Arcadia ego”), Rubensa i Rembrandta.
Podczas swojej poprzedniej wizyty mogłam zobaczyć w Luwrze obraz Eugène Delacroix: „Wolność wiodąca lud na barykady”. Jest to jeden z moich ulubionych obrazów, a niestety od 2012 roku jest wystawiany poza Luwrem.  
Podczas ostatniej wizyty nie miałam okazji zajrzeć do Luwru, gdyż pewnie się domyślacie, że na to miejsce potrzeba minimum pełnego dnia a i tak nie da się obejrzeć wszystkiego.

Paryż, Wenus z Milo, Luwr, rzeźba starożytna
Wenus z Milo

Paryż, Luwr, wycieczka, Rzeźba starożytna
Nie wiem jak się nazywa ten młodzieniec, ale jest uroczy

Po zwiedzaniu dziedzińca Luwru udaliśmy się w dalszą podróż. Celem był obiad. Poszukiwania odpowiedniego miejsca zawiodły nas aż pod Centrum Pompidou, obok którego znajduje się popularna sieć restauracji Flunch. Jeśli chcecie się najeść, niekoniecznie w paryskim stylu, to polecam. Jest tam tanio, a dla biednych studentów to ważny argument, a dodatkowo każdy wychodzi najedzony, cena przeciętnego obiadu oscyluje wokół 10 euro. 

Paryż, wycieczka, obiad, Flunch, tani obiad w paryżu


W centrum Pompidou znajduje się biblioteka oraz muzeum sztuki współczesnej. Powstały w latach 70. budynek jest słynny głównie dzięki awangardowej architekturze. Na drzewie przed wejściem zawieszono mnóstwo książek. Ciekawy widok. 

Z centrum Pompidou powędrowaliśmy pod legendarną katedrę Notre Dame. Budowa kościoła na wyspie Île de la Cité trwała blisko 200 lat i zakończyła się prawie 700 lat temu. Pomimo upływu czasu budynek jest doskonale zachowany i cały czas stanowi dumę Paryża. 

Paryż, wycieczka, katedra Notre Dame, płaskorzeźba, fasada Notre Dame
Fasada Notre Dame

Z uwagi na obowiązujące we Francji prawo mogę pokazać tylko kilka fotografii. Domyślam się, że nie zaspokoją one ciekawości pięknych widoków, jednak przytoczony plan podróży może być doskonałą wskazówką do poszukiwań i pogłębiania wiedzy o tym pięknym mieście.

Paryż, wycieczka, park, Paris

A jak wasze opinie? Byliście kiedyś w Paryżu? Podobało się wam, czy może niekoniecznie, uważacie to miasto za totalnie przereklamowane? Piszcie w komentarzach! A jeśli macie ochotę na więcej to zapraszam na FANPAGE!