wtorek, września 29, 2015

Kulturalny Październik

Kulturalny miesiąc, kultura, teatr, premeiry, warszawa

Wracam z cyklem kulturalnych miesięcy. Przed nami październik. Październik jest jednym z moich ulubionych miesięcy. Nie dlatego, że zaczyna się jesień czy kolejny semestr studiów. Październik jest dla mnie miesiącem przyjaźni. Mogliśmy nie widzieć się całe wakacje i teraz pora to nadrobić. W tym miesiącu prawdopodobnie odbędą się najlepsze imprezy, które będziesz z nostalgią wspominać przez najbliższy rok.Jest to też taka nowa wiosna, po lenistwie wakacji, trzeba wrócić do obowiązków. Dotyczy to także teatrów, co prawdą nie wracają zbyt chętnie, bo premier mało, ale zawsze coś.

Postanowiłam tez wprowadzić książkę miesiąca. W każdym miesiącu będę polecać jakąś ciekawą książkę, z którą warto się zapoznać.

Premiery

Uważasz, że Bohemian Rhapsody to najlepszy kawałek w historii muzyki? Znasz prawie każdy przebój Queen i nikt nie wmówi ci, że Freddie Mercury nie jest legendą? Wybierz się do Rampy, 30 października odbędzie się tam premiera Rapsodii z Demonem.

A jeśli nie lubisz musicali, to może zainteresuje cię prześladowanie homoseksualistów w Niemczech lat trzydziestych? (P.S. wiem jak to brzmi) Teatr Dramatyczny zaprasza na spektakl Bent.

Teatr Narodowy proponuje z kolei Białe małżeństwo. Rzecz o dojrzewaniu. Nie ocenisz, póki nie zobaczysz.


Książka miesiąca

Książka miała swoją premierę we wrześniu, ale wykorzystajmy październik na jej czytanie. Uległość pokazuje wizję zmiany liberalnej Francji w państwo z lekka islamskie. Jak przeobrazi się Francja z nowym prezydentem? Czytamy, zastanawiamy się. Islamscy imigranci są obecnie gorącym tematem. Czy zatem wizja Houellebecqa ma szansę urzeczywistnienia?