sobota, września 12, 2015

Wielkie przeboje z dziecięcych bajek.

Piosenki z bajek, bajkowe przeboje

Dzisiejsza, nieprzyjemna i deszczowa, pogoda raczej nie skłania do wyjścia z domu. Podejrzewam, że większość woli siedzieć w domu, najlepiej pod kocem i z kubkiem gorącej herbaty. A co robić w taką pogodę? Może jakiś serial, film, może książka, a może bajka? Ach, bajka! Świetny pomysł! Dla wielu dorosłych bajki to powrót do dzieciństwa są też dobrym wyborem dla kilkuletnich malców. Bajka to nie tylko piękna historia, świetne zdjęcia, ale często jest to też fantastyczna muzyka. Okazało się, że piosenki z bajek dla dzieci mogą się stać kultowymi utworami i utrzymywać ten status nie przez tydzień czy miesiąc, ale przez kolejne dekady! A oto kilka świetnych utworów, które swoją genezę mają właśnie w bajkach:

 

Piękna i Bestia - Beauty & the Beast

Istnieją dwie świetne wersje tej piosenki. Pierwszą wykonuje znana angielska aktorka Angela Lansbury. To sympatyczne wykonanie brzmi jak z desek broadwayowskiego teatru. Duet Céline Dion i Peabo Brysona jest bardziej popową wersją. Koniec końców, oba wykonania stały się bardzo popularne. Beauty & the Beast zdobyła Złotego Globa, Oscara, Grammy, a także znalazła się w rankingu Stu Najlepszych Piosenek w Historii Filmu. Nie jest to jedyny popularny utwór z Pięknej i Bestii, nominacje do Oscara dostały też Bella i Be Our Guest. Jeśli macie ochotę obejrzeć historię starą jak czas, to pora włączyć Piękną i Bestię.

 

Anastazja - Once Upon A December

Kto powiedział, że zima jest nudna i brzydka? Słuchając tej piosenki, mam wrażenie, że grudzień to najpiękniejszy miesiąc w roku. Zresztą, porównajmy sobie bale w zimie i w lecie. Te zimowe są jakieś takie bardziej magiczne. Na dworze jest zimno, a w środku ciepło, muzyka, jedzenie, światło. Nic dziwnego, że najlepsze bale odbywają się w zimie (a jednym z najlepszych jest Bal w Operze Wiedeńskiej).

Once Upon a December to nostalgiczna podróż w czasie. Ania wraca wspomnieniami do pewnego balu, który odbywał się w carskim pałacu wiele lat wcześniej.

 

Pinokio - When You Wish Upon A Star

Piosenka pochodzi z adaptacji Pinokia z 1940 roku. Stała się dużym przebojem. Był to też pierwszy utwór z filmów Disney’a, który dostał Oscara. When you wish upon a star stało się swoistym hymnem wytwórni, to ta melodia, która towarzyszy logo firmy na początku filmu.Kraina Lodu - Let It Go

Kolejny świetny utwór. Trudno uwierzyć, że miał premierę już prawie dwa lata temu! Oryginalnie piosenkę wykonuje Idina Menzel. Idina ma fantastyczny głos, a bardziej spostrzegawczy mogli zauważyć, że wcieliła się w jedną z głównych ról w znanym musicalu Rent, pojawiła się też w serialu Glee. Za występ w Rent zgarnęła musicalowego Oscara, czyli nagrodę Tony.

Let It Go to swoisty manifest wolności. Elsa wreszcie może zrzucić maskę, nie musi dłużej ukrywać swoich mocy i w lodowym pałacu powoli zaczyna być sobą. Piosenka otrzymała wiele nagród, w tym Oscara I Grammy oraz cały czas bije rekordy wyświetleń na You Tubie.

 

Aladyn – To Nowy Świat

Kilka lat temu Teatr Roma pokusił się o stworzenie musicalu na podstawie tej bajki. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, gdyż spektakl cieszył się dużą popularnością. Szczególnie, biorąc pod uwagę, że w trakcie można było zobaczyć prawdziwy latający dywan! Aladyn leciał nim wraz z księżniczką Jasmine, witając nowy, wspaniały świat.

Oryginalną wersje wykonywali Brad Kane oraz znana z Les Misérables Lea Salonga (Musicalowe must see). Zapewne już was nawet nie zdziwi, że ta piosenka też zgarnęła Oscara i Grammy.


 

Pocahontas – Kolorowy Wiatr

W polskiej wersji językowej piosenkę zaśpiewała Edyta Górniak. Oryginał, podobnie jak poprzednicy, zgarnął kilka prestiżowych nagród (takie tam, Oscary, Złote Globy czy inne Grammy).
Pocahontas próbuje przekonać Johna, że człowiek jest jednością z przyrodą i wszyscy powinniśmy się cieszyć z piękna natury, z którego możemy korzystać każdego dnia.

 

Mulan - Zrobię Mężczyzn Z Was

Hunowie najeżdżają Chiny. Mulan, postanawia po kryjomu zastąpić ojca, który dostał wezwanie do wojska. Tylko jak dziewczyna poradzi sobie na obozie przygotowawczym kierowanym przez ambitnego kapitana Li Shanga?

W oryginalnym nagraniu oprócz Donny’ego Osmonda pojawili się między innymi Eddie Murphy, Matthew Wilder oraz wspomniana wcześniej Lea Salonga.Król Lew - Circle of Life

Obserwujemy narodziny małego Simby, który pewnego dnia ma się stać, podobnie jak jego ojciec, Królem Dżungli. Piosenkę napisał Elton John, a wykonują Carmen Twillie i Lebo M. Z Króla Lwa pochodzą jeszcze dwa bardzo popularne utwory: Hakuna Matata oraz Can you fell the love tonight?

Znam tekst prawie każdej z tych piosenek, ale przyznam się wam, że nie miałam pojęcia jak bardzo są popularne. A tutaj okazuje się, że prawie każda została obsypana nagrodami, są jednak tak piękne, że ich twórcy na pewno zasłużyli.

A wam, która piosenka podoba się najbardziej? A może macie inne typy?