czwartek, grudnia 10, 2015

Jaką żarówkę wybrać?

jaką żarówkę kupić, żarówka, led, świetlówka kompaktowa, nic na poważnie, nauka

Przydarzyła się Wam sytuacja, gdy stajecie przed sklepowa półką, pełną żarówek i nie macie pojęcia co wybrać? Wiadomo, że poprzednia się spaliła i jeśli szybko nie uzupełnicie tego braku, to czeka Was długi wieczór w świetle powoli wypalającej się świecy. Czym powinniśmy kierować się przy wyborze źródła światła? Postąpiłam w myśl zasady: nie znam się, to się wypowiem (żartuję) i przygotowałam kilka wskazówek:

Rodzaj oświetlenia

Idąc do sklepu warto zdecydować, jaki rodzaj oświetlenia chcemy kupić. Lepiej wiedzieć, czy chcesz nabyć nowa świetlówkę albo LEDa, zamiast z szaleństwem w oczach oglądać ogrom dostępnych opcji i gorączkowo zastanawiać się, która lepsza. W wielu polskich domach nadal wykorzystuje się tradycyjne żarówki. Ich największe zalety to niska cena, przyjemne światło i dobre oddawanie barw. Niestety żarówki te zużywają bardzo dużo energii. Tradycyjna żarówka większość pobranej energii wykorzystuje wcale nie na świecenie, a na wytwarzanie ciepła. Dodatkowo jest to źródło bardzo wrażliwe na jakość zasilającej je energii, dlatego też możemy wizualnie zauważyć wszelkie zakłócenia, nasza żarówka zacznie migać. Możemy też wykorzystać żarówki halogenowe, urządzenia te nie tylko zużywają dużo energii, ale też mocno się nagrzewają (nie dotykać!).

Jakie są inne opcje? Chociażby wspomniana wcześniej świetlówka. Świetlówki kompaktowe mają mniejsze zużycie energii, jednak ich działanie opiera się na wyładowaniach elektrycznych w parach rtęci o niskim ciśnieniu. Tak więc mamy tutaj szkodliwa rtęć. Dodatkowo w tanich świetlówkach po pewnym czasie może dojść do uszkodzenia luminoforu, skutkiem czego świetlówka będzie emitować szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Kolejną wadą świetlówek jest zjawisko tętnienia światła. Świetlówka miga z dużą częstotliwością, co może być uciążliwe. Zjawisko jest związane z układem pracy urządzenia. Przy droższych rozwiązaniach pulsacje są zniwelowane.

Kolejnym rozwiązaniem, które szturmem zdobywa rynek, są lampy LED wykorzystujące diody elektroluminescencyjne. Technologia jest tutaj trochę inna niż w poprzednich rodzajach oświetlenia, gdyż sama dioda jest elementem półprzewodnikowym. Największą zaletą LEDów jest ich trwałość. Standardem jest około 20 000 godzin, dla porównania żarówka tradycyjna wytrzyma około 1000 godzin. Wadą oświetlenia LED jest przede wszystkim wysoka cena. Warto też wspomnieć, że oświetlenie tego typu emituje światło w wąskim zakresie spektrum, co jest trochę słabe, bo nasz wzrok nie jest do tego przyzwyczajony (i chyba lepiej, żeby nie był).

Temperatura barwowa

Warto zwrócić na nią uwagę podczas zakupów. Temperatura barwowa to parametr, który pozwoli określić barwę naszego światła. Ostre światło, o wysokiej temperaturze barwowej jest irytujące. TB podajemy w Kelvinach, światło w zakresie 2700-3400 K będzie miało przyjemną żółtą barwę i sprawdzi się w pomieszczeniach wypoczynkowych. W pomieszczeniu z oświetleniem 2700K będzie się nam wydawało, że jest cieplej, analogicznie temperatura 6500 K wywoła uczucie chłodu.

Rodzaj gwintu

Tak się niefortunnie składa, że nie wszystkie lampy/ kinkiety/ żyrandole wymagają takiej samej żarówki. Niestety wejścia tych żarówek się różnią. Trzeba uważać, żeby się nie zapędzić i nie kupić do lampki gwintu E27. Raczej nie będzie pasował. Do mojej na pewno. Standardowe gwinty to m.in.: E27, E14 czy GU10.

Strumień świetlny

Podczas zakupu możemy się kierować nie tylko mocą danego urządzenia, ale też strumieniem świetlnym. Strumień świetlny określa całkowite promieniowanie wyemitowane przez źródło światła w paśmie widzialnym. Jednostka jest lumen. Strumień świetlny na żarówce będzie sprzężony z mocą, im wyższa moc, tym większy strumień.