piątek, kwietnia 22, 2016

10 sposobów na ekologię w życiu codziennym z okazji Dnia Ziemi!

nic na powaznie, dzien ziemi

22 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Jego geneza wiąże się z protestami przeciwko wojnie w Wietnamie oraz nadzieja na życie w pokoju i harmonią z naturą. Pierwszy dzień ziemi to rok 1970. Czasy, gdy nikt nie przejmował się gigantycznymi emisjami zanieczyszczeń z fabryk, wyciekami ropy naftowej do oceanu czy ogromnym zużyciem paliw w transporcie. Na szczęście spojrzenia na naszą planetę zaczęło się zmieniać, a przełom miał miejsce w 1992 roku. Rok 1992 to Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro, ustalenia konferencji uzupełnione o Protokół z Kioto (1997) stały się legislacyjną podstawą polityki środowiskowej.

Międzynarodowy Dzień Ziemi ma nas skłonić do refleksji nad stanem naszej planety. Rokrocznie wiele osób obawia się, nadmiernej komercjalizacji tego święta. Słusznie. Dzień Ziemi miał być pretekstem do działań politycznych. I przez wiele lat był, wywołując reakcję wielu milionów ludzi. Obecnie jest pretekstem do zorganizowania festynu, którego obsługa to zbędne zużycie energii.

Byłam dzisiaj na takim festynie. Pytałam odwiedzających czy wiedzą co jest hasłem tegorocznych obchodów Dnia Ziemi. Oczywiście nikt nie miał pojęcia. Dlatego tak ważne staje się zasadzenie otrzymanego na festynie drzewa. Niech każdy dołoży, chociaż małą cegiełkę, nawet nie zdając sobie do końca sprawy po co.

Zatem co jest hasłem tegorocznego Dnia Ziemi? Niska Emisja! Niska emisja, czyli emisja zanieczyszczeń z emiterów o wysokości do 40 m (z naszych kominów). Zasilanie kotłów niedozwolonymi paliwami (czytaj śmieci) to niejednokrotnie przyczyna znacznego obniżenia jakości powietrza oraz problemów zdrowotnych.

Dzień Ziemi to okazja do dyskusji na temat możliwości energooszczędnego budownictwa, zwiększania efektowności energetycznej, ewolucji energetyki w kierunkach bardziej proekologicznych źródeł oraz możliwości ograniczenia zużycia paliw w transporcie. W każdej z tych dziedzin funkcjonują ekologiczne rozwiązania, które warto promować. My jednak zajmiemy się dzisiaj prostszymi rozwiązaniami, które pozwalają oszczędzać energię.

Czysty transport

Transport jest odpowiedzialny za ogromne emisje dwutlenku węgla, tlenków azotu, dwutlenku siarki, dioksyn, pyłów, benzenu czy węglowodorów aromatycznych. Jak ograniczyć emisje?

Paliwa alternatywne

Paliwa alternatywne to przede wszystkim biopaliwa. Wyróżniamy biopaliwa pierwszej i drugiej generacji. Pierwsza generacja to biogaz czy biodiesel powstające w procesach estryfikacji, czy fermentacji metanowej i jest dużo mniej efektywna niż kolejna formacja. Biopaliwa drugiej generacji wykorzystują przede wszystkim ligocelulozy z roślin niskokonsumpcyjnych czy odpadów. Metody produkcji są tutaj bardziej skomplikowane, gdyż wykorzystuje się hydrolizę, zgazowanie czy fermentację enzymatyczną. Zaletą takich biopaliw jest przede wszystkim dużo mniejsza emisja zanieczyszczeń oraz wyższa efektywność energetyczna. W przyszłości planuje się również wykorzystywanie biopaliw trzeciej generacji produkowanych z biomasy zmodyfikowanej na etapie uprawy.
Paliwem alternatywnym jest też wodór. Wodór jest jednak dosyć problematycznym paliwem? Dlaczego? Przechowuje się go w zbiornikach, co znacznie zwiększa masę auta. Dodatkowo eksplozja wodoru może być bardzo niebezpieczna.

Carpooling

Coraz popularniejsza metoda dojazdu do pracy. Zamiast samotnej podróży można zabrać znajomych, obniżyć koszty i przyczynić się do redukcji zanieczyszczeń!

Napęd hybrydowy albo elektryczny

Coraz więcej aut wykorzystuje hybrydowe systemy napędowe z silnikiem elektrycznym i spalinowym. Powstaje też wiele aut jedynie z silnikami elektrycznymi. O samochodach elektrycznych możecie poczytać tutaj

Zamień auto na rower

Przesiadka na rower to nie tylko zysk dla środowiska, ale tez dla naszego zdrowia. Rower to brak konieczności marnowania czasu w korkach, łatwe parkowanie i świetna kondycja.

nic na poważnie, dzien ziemi

Dom

Oszczędzanie wody

Według ONZ do 2030 roku zapotrzebowanie na wodę wzrośnie o 30%. W domach większość wody zużywamy na mycie i spłukiwanie toalety.

Armatura

Oszczędzanie wody? W tym przypadku sprawdzą się baterie bezdotykowe (spotykamy je często w obiektach użytku publicznego, pilnują, żeby z kranu zawsze wypływała określona ilość wody), perlatory (sitka napowietrzające strumień wody, wydaje nam się, że cały czas leci jej tyle samo, a to mieszanka) czy baterie termostatyczne (wody wypłynie, dopiero gdy uzyska zadaną temperaturę). W toalecie warto wykorzystać też dwudzielne spłuczki.

Instalacja dualna

Powtórnie wykorzystujemy wodę. Przykładowo, woda z mycia rak może zostać wykorzystana do spłukania toalety.

Wykorzystanie deszczówki

Zgromadzona deszczówka może zostać wykorzystana do prania, sprzątania czy podlewania ogrodu. Nie nadaje się natomiast do spożywania czy kąpieli.

Woda szara

Oprócz deszczówki, możemy też wykorzystywać wodę szarą. Zbieramy wodę zużytą, np. z kąpieli, przepuszczamy przez specjalne filtry i wykorzystujemy, chociażby do umycia samochodu!

Oszczędzanie energii

Wiecie, że piekarnik z termoobiegiem to możliwość obniżenia temperatury o ponad 200C w porównaniu do grzania oddolnego czy odgórnego? Co więcej, niepotrzebne otwieranie drzwi od piekarnika to też strata energii. Warto też wyłączyć piekarnik kilka minut wcześniej, urządzenie utrzyma temperaturę, ale nie będzie już pobierać energii elektrycznej.
Laptop z małym ekranem, jasną tapetą i trybem oszczędzania to prawdziwie ekologiczny majstersztyk. Warto też pamiętać, że zostawiona w gniazdku ładowarka pobiera energię, nawet gdy nie ładujemy urządzeń.

Energetyka

A jak ograniczyć emisje w energetyce? Przede wszystkim, stosując ekologiczne źródła energii. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że ekologicznym źródłem energii jest także elektrownia jądrowa, która nie emituje szkodliwych substancji do środowiska. Oprócz tego oczywiście odnawialne źródła energii: wiatraki, fotowoltaika czy energia geotermalna. Są to rozwiązania prosumenckie, możliwe do zastosowania w domach jednorodzinnych.

Sposobów na oszczędzanie energii jest bardzo wiele. Podobnie sposobów troski o naszą planetę. Pod którymi możecie się podpisać?

Wasza (jak zawsze ekologiczna) M.