piątek, sierpnia 19, 2016

Spontanicznośc, dadaizm i rewolucja seksulana, czyli o legendarnych fotografach na Dzień Fotografii.

 
Dzisiaj Dzień Fotografii. Współczesna fotografia znaczeni różni się od tej sprzed kilkudziesięciu lat. Nikogo nie dziwi uśmiechnięta modelka i odsłonięta kobieca pierś. Nie zawsze tak było! Przedstawiam wam dzisiaj trzech wizjonerów, którzy zrewolucjonizowali fotografię mody! Wszyscy publikowali swoje zdjęcia w najznamienitszych magazynach o modzie i wszyscy mieli ogromny wpływ na współczesną wizję piękną! Oto trzy legendarne postaci fotografii mody!

Richard Avedon

Nigdy nie chciałem być nazywany artystą, pragnąłem, aby nazywano mnie fotografem.

Zmarł w trakcie sesji dla New Yorker. Po jego śmierci New York Times stwierdziło, że fotograf pomógł zdefiniować amerykańską wizję stylu, piękna i kultury ostatniego półwiecza.
Fotografią zainteresował się już w wieku 12 lat. Oficjalnie, karierę rozpoczął w 1944 roku, a już w 1946 rozpoczął współpracę z Harper's Bazaar, Vogue i Life.
Avedon stworzył nową wizję fotografii. Odrzucił sztywne, wystudiowane pozy i pozwolił modelkom na ruch i uśmiech. W swojej twórczości pragnął pokazać emocje. Emocje, autentyczność i spontaniczność.
Jego wielką muzą była Audrey Hepburn. Avedon jest autorem jej najpopularniejszego wizerunku. Inne znane prace fotografa to zdjęcie Dovimy ze słoniami czy kampania reklamowa Calvina Kleina z młodziutką Brooke Shields.
Twiggy w obiektywie Richarda.
Twiggy by Richard Avedon, Vogue UK, 1968. Świetny portret! 
Fotografia Richard Avedon.
Dovima with Elephants, evening dress by Dior, Cirque d?hiver, Paris, August 1955 © The richard avedon foundation
Widzicie ten dynamizm? Nic dziwnego, że fotografia uzyskała miano kultowej.

Helmut Newton

Jako fotograf powinienem uwodzić, odwracać uwagę i zabawiać.

Największy skandalista w świecie fotografii mody ostatniego wieku. Jego zdjęcia były pełne prowokacji i erotycznych podtekstów, często wykorzystywał elementy sadomasochistyczne. Wielki propagator rewolucji seksualnej. Pierwszy przedstawił kobietę jako obiekt seksualny.
Urodzony w Berlinie, swoje zainteresowanie modą, podobnie jak Avedon, dostrzegł w wieku lat 12. Pracę jako fotograf rozpoczął w 1936 roku. W 1938 roku opuścił Niemcy, udając się do Singapuru, a następnie do Australii. W 1946 założył własne studio w Melbourne. Jego pierwsze publikacje dla Vogue to rok 1956.

David Lynch and Isabella Rossellini by Helmut Newton, 1988. Magnetyzm.

Trochę erotycznie, trochę niejednoznacznie, bo w bardzo codziennej sytuacji. Rewolucja seksualna.

Man Ray

Fotografuję rzeczy, których nie chciałbym namalować, rzeczy, które już istnieją.

Niespełniony malarz, który stał się mistrzem fotografii.
Pragnął zostać malarzem. Niestety, okazało się, że malarzem raczej średnim. Był przedstawicielem nurtu dadaizmu. I właśnie przeniesienie swobody i dowolności artystycznej do świata fotografii zapewniło mu miejsce wśród ikon gatunku
Pochodzący ze Stanów, większość życia spędził w Paryżu, tam też odnosił największe sukcesy. Jego największa muza i jednocześnie kochanką była Kiki de Montparnasse, ówczesna celebrytka, znana z bycia znaną.

W czasach, kiedy fotografia była luksusem, na zdjęciu należało prezentować się doskonale. Zawsze najlepszy strój, zawsze najpiękniejszy strój. Fotografia łez to prawdziwa awangarda i ewidentny bunt artystyczny.
Taka fotografia w latach 20? Istny skandal. Jesteśmy niemal sto lat później, a ja boję się zbanowania za samo udostępnienie! Odważnie!

Jak widać, fotografia mody to bardzo ciekawa i fascynująca dziedzina. A wam jak podobały się przedstawione fotografie. Zgadzacie się, że zasłużyły na miano kultowych?